Bakan Arslan`ın İstanbul`un Fethi Mesajı

29 Mayıs 1453’te gemilerin karadan yürütülmesi ile gerçekleşen, çağ kapatıp çağ açan büyük fethin 564’üncü yıl dönümünü kutlarken, Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)’in övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han ve onun kahraman askerlerini bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz.
Tarih: 28/05/2017

Üstün dehasıyla, genç yaşta İstanbul’u fetheden büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu zaferi Türkün gücünü ve zekâsını bir kez daha tüm dünyaya kanıtlanmış;  fetihten sonra gösterdiği adalet ve hoşgörüyle de tarihteki eşsiz yerini almıştır.


Bugün ülkemizin modern vitrini olarak dünyaya açılan penceresi olan, Avrupa’ya kültür başkentliği yapan güzel İstanbul, doğu ile batı arasında köprü olma vazifesini sürdürmektedir. Bu konuda bizlere düşen vazife; tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak, dev projelerle İstanbul’u geleceğe taşımaya devam etmek ve köprü konumunu kuvvetlendirmektir.


Bu düşüncelerle İstanbul’un fethinin 564’üncü yıldönümünü tekrar kutluyor, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.


Ahmet ARSLAN
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı