Logo

Bakan Yardımcısı Enver İskurt

ÖZGEÇMİŞ

ADI SOYADI

Enver İSKURT

DOĞUM TARİHİ / YERİ
1966 Maçka / Trabzon
ÇALIŞTIĞI KURUM

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

GÖREVİ

Bakan Yardımcısı

Genel Bilgiler;

1989 yılında Karayolları Genel Müdürlüğünde kamu görevine başlayan İskurt Karayolları 11.Bölge (Van) Müdürlüğünde Etüt-Ekip Mühendisi olarak göreve başladı.

Uzmanlık olarak, Temmuz 2018 öncesi 11 yılda Ülkemizde Karayollarında büyük otoyol projelerinin KÖİ projelerinin YİD modeli ile yapılmasında, gerçekleştirilmelerinde, ihale uygulama sözleşmesi ve şartnameleri ile finansman müzakerelerinin sözleşme ve anlaşmalarını yürüterek sonuçlandırmış ve projeleri tamamlamıştır. Bu otoyol projelerinin, uygulama projeleri ile yapım işlerinin kontrol- denetim ve işletmelerinden sorumlu Otoyollar (İşletmeler) Daire Başkanı olarak görev yapmıştır.

Görevi sırasında 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Asma Köprülerinin Büyük Onarım Projelerini ve Yapımlarını gerçekleştirmiş, YİD projeleri kapsamında yapılan Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Asma köprülerinin projelendirme ve yapımlarında yer almış, yapımı 18 Mart 2022 yılında tamamlanarak hizmete giren 1915 Çanakkale Asma Köprüsünün proje geliştirme ve onayı ile birlikte yapım ihalesini sonuçlandırmıştır.

YİD projelerinin uygulama ve gerçekleştirilmeleri konusunda Japonya, Kore, Katar, İtalya, İspanya, Danimarka, ABD, Kanada da çalışmalar yürütmüş.  En son Karayolları Otoyollar (İşletmeler) Dairesi Başkanı olarak 2016 da Kore-Seul’ de Kore Altyapı yatırımcıları, iş dünyasının ve yabancı yatırımcıların katıldığı uluslararası kongrede “Türkiye’deki YİD Projeleri ve Uygulamalarına Yönelik Sunum” gerçekleştirmiştir.

Karayollarında;

1990-2018 arası dönemde Karayolları bünyesinde Bölge Müdürlükleri ve Genel Müdürlükte görev yaptı.

Karayolları Bölge Müdürlüklerinde; sırasıyla Etüt-Ekip MühendisiYol Yapım Kontrol MühendisiYol Yapım Kontrol ŞefiYol Üstyapı (Asfalt) Başmühendisliği pozisyonlarında 2005 yılı sonuna kadar görevlerde bulundu,

Karayolları Genel Müdürlüğünde; 2006-2010 yılları arasında Köprü Şube Müdürü,  Otoyollar Daire Başkanlığı (İşletmeler Dairesi Başkanlığı ),  Otoyollar (İşletmeler) Dairesi Başkanlığı, KGM Teftiş Kurulu Başkanlığında  BaşmüfettişTeftiş Kurulu Başkanı  görevlerinde bulundu.

 Cumhurbaşkanı kararı ile 23/07/2018’de Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

 2018-2023 yılları arasında 5 yıllık Bakan Yardımcılığı döneminde; Karayolları Genel Müdürlüğü, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü,  TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü, DHMİ Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, TÜRASAŞ Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, Denizcilik Genel Müdürlüğü, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Cumhurbaşkanı Kararı ile 22.06.2023 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı görevine yeniden atandı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü, DHMİ Genel Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Bakan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Eğitimleri;

        KTÜ İnşaat Bölümü-Trabzon

        Yüksek Lisans- KTÜ Yabancı Dil eğitimi (1 yıl)

        İşletme-Kamu Yönetimi- Anadolu Üniversitesi (4 Yıl)

        Hukuk Adalet Bölümü- Anadolu Üniversitesi (2 Yıl) 

     Kitap okumaya ve spora (Tenis, Kayak, Yüzme) ilgisi olan İskurt, PPL Lisansına sahip olup amatör ve sportif havacılığa özel ilgi duymaktadır.

Orta seviyede İngilizce bilmekte, evli ve iki çocuk babasıdır. 

Portreler