Bakan Yardımcısı Enver İskurt - T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Logo

Bakan Yardımcısı Enver İskurt

ÖZGEÇMİŞ

ADI SOYADI
Enver İSKURT
DOĞUM TARİHİ / YERİ

1966-Maçka / Trabzon

ÇALIŞTIĞI KURUM
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
GÖREVİ

Bakan Yardımcısı

Genel Bilgiler;

1989 yılında Karayolları Genel Müdürlüğünde kamu görevine başlayan İskurt,  ilk görev yeri Karayolları 11.Bölge (Van) Müdürlüğünde Etüt-Ekip Mühendisi olarak göreve başladı.

Uzmanlık olarak, Temmuz 2018 öncesi 11 yılda Ülkemizde Karayollarında büyük otoyol projelerinin KÖİ projelerinin YİD modeli ile yapılmasında, gerçekleştirilmelerinde, ihale uygulama sözleşmesi ve şartnameleri ile finansman müzakerelerinin sözleşme ve anlaşmalarını yürüterek sonuçlandırmış ve projeleri tamamlamıştır. Bu otoyol projelerinin, uygulama projeleri ile yapım işlerinin kontrol- denetim ve işletmelerinden sorumlu Otoyollar (İşletmeler) Daire Başkanı olarak görev yapmıştır.

Görevi sırasında 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Asma Köprülerinin Büyük Onarım Projelerini ve Yapımlarını gerçekleştirmiş, YİD projeleri kapsamında yapılan Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Asma köprülerinin projelendirme ve yapımlarında yer almış, halen yapımı devam eden 1915 Çanakkale Asma Köprüsünün proje geliştirme ve onayı ile birlikte yapım ihalesini sonuçlandırmıştır.

YİD projelerinin uygulama ve gerçekleştirilmeleri konusunda Japonya, Kore, Katar, İtalya, İspanya, Danimarka, ABD, Kanada da çalışmalar yürütmüş.  En son Karayolları Otoyollar (İşletmeler) Dairesi Başkanı olarak 2016 da Kore-Seul’ de Kore Altyapı yatırımcıları, iş dünyasının ve yabancı yatırımcıların katıldığı uluslar arası kongrede “Türkiye’deki YİD Projeleri ve Uygulamalarına Yönelik  Sunum” gerçekleştmiştir.

Karayollarında;

1990-2018 arası dönemde Karayolları bünyesinde Bölge Müdürlükleri ve Genel Müdürlükte görev yaptı.

Karayolları Bölge Müdürlüklerinde; sırasıyla Etüt-Ekip Mühendisi, Yol Yapım Kontrol Mühendisi, Yol Yapım Kontrol Şefi, Yol Üstyapı (Asfalt) Başmühendisliği pozisyonlarında 2005 yılı sonuna kadar görevlerde bulundu,

Karayolları Genel Müdürlüğünde; sırasıyla 2006-2010 yıllarında Otoyolları Daire Başkanlığında (İşletmeler Dairesi Başkanlığı )  Köprü Şube Müdürü ve  2011-2014  yılların da Otoyollar (İşletmeler) Dairesi Başkanı, 2015-2016 yıllarında  KGM Teftiş Kurulu Başkanlığında  Başmüfettiş, Haziran 2016-2017 da tekrar İşletmeler (Otoyollar) Dairesi Başkanı olarak, Haziran-2017 Teftiş Kurulu Başkanı  görevlerinde bulundu ve Cumhurbaşkanı kararı ile 23/07/2018’de Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı görevine atandı. Halen bu görevini yürütmektedir.

Önemli Çalışmaları ;

Trabzon 10.bölge Müdürlüğünde;

Karadeniz Sahil yolu yapım işinde  1999 yılında Türkiye’de o dönemin en büyük açıklı dengeli konsol sistemi ile köprü yapım uygulamasının yapım kontrol şefliğinde bulundu.

Asfalt Başmühendisi iken Doğu Karadeniz bölgesi Karayolları 10.Bölge Müdürlüğü yollarında mevsim şartlarını dikkate alarak, geçmişte çok uygulanamamış, uygulansa da başarılı olamamış su bazlı emülsiyon sathi kaplama asfalt uygulamasını başlatarak, bölge yollarının yenilenmesinde uzun dönemli, verimli ekonomik çalışma imkanı getirmiştir.

Karayolları Genel Müdürlüğünde;

Otoyollar Köprüler Şube Müdürlüğü görevinde iken İstanbul da mevcut iki Asma köprümüzün (15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) Askı halat değişimi, yapısal takviye projeleri ve büyük onarım projeleri ile birlikte yapımını gerçekleştirdi.

Türkiye de büyük otoyol hamlesinin 2006 yıllarında başlanmasında dünyada da model olan otoyolların yapımına yönelik 2006-2008 yıllarında ilk defa ülkemizde KÖİ yöntemi ile uygulanan “YİD Modelli Otoyol İhalesinin” şartname ve sözleşmesini hazırladı ve buna göre ilk ihalesini sonuçlandırıp 2008 yılında ( İstanbul-İzmir Otoyolu Osmangazi Köprüsü Dahil YİD projesi )   sözleşmesinin gerçekleşmesini sağladı. Devamında 7 adet Otoyol projesin YİD modelli ihalesini sonuçlandırıp sözleşmelerin imzalanmasını sağlayarak projelerin finansman müzakerelerini yürüterek tamamlamıştır.  Karayolları Genel Müdürlüğünde mevcut otoyollarının proje, yapım ve işletmelerinden sorumlu Daire başkanı olarak 5 yıl görev yaptı.

Eğitimleri;

        KTÜ İnşaat Bölümü-Trabzon

        Yüksek Lisans- KTÜ Yabancı Dil eğitimi (1 yıl)

        İşletme-Kamu Yönetimi- Anadolu Üniversitesi (4 Yıl)

        Hukuk Adalet Bölümü- Anadolu Üniversitesi (2 Yıl) 

Seyahate, kitap okumaya, müzik ve spora (Tenis, Kayak, Yüzme) ilgisi olan İskurt, orta seviyede İngilizce bilmekte, evli ve iki çocuk babasıdır. 

Portreler