Logo

Haberleşme altyapısına 7,4 milyar liralık özel yatırım

Bakan Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 2016'nın son çeyreğine ilişkin hazırladığı “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu”nu açıkladı.

Haberleşme sektöründeki sabit telefon hizmeti abone sayısının 2016 sonunda 11,1 milyon olduğunu ifade eden Arslan, 2015 yılı sonunda 3,2 milyon olan "Makinelerarası iletişim (M2M)" abonesinin 4 milyona çıktığını söyledi.

Mobil abone sayısının da son bir yılda 68,8 milyondan 75,1 milyona yükseldiğinin altını çizen Arslan, "Geniş bant internet abone sayısı, şu anda 62,2 milyona kadar çıkmış durumda. Türkiye, aylık ortalama 426 dakikalık mobil görüşmeyle Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada." diye konuştu.

 "4,5G aboneleri aylık 5,4 gigabayt internet kullanıyor"

Bakan Arslan, 1 Nisan 2016'da kullanıma giren ve daha yüksek mobil veri hızı sağlayan 4,5G hizmetlerinin giderek yaygınlaştığını da ifade ederek, "Bu hizmete uyumlu SIM kartı ve cihazı olup 4,5G hizmetinden faydalanan vatandaşlarımızın sayısı, bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 17 artış göstererek, 16,4 milyondan 19,2 milyona ulaştı. 4,5G hizmetlerine geçen vatandaşlarımızın sayısı da her geçen gün daha da hızlı artıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Mobil veride 4,5G ile yaşanan hız artışının, internet kullanımını da olumlu etkilediğini vurgulayan Arslan, "2016'nın son çeyreğinde aylık mobil internet kullanımı kişi başına ortalama 2,2 gigabayta kadar çıktı. 2015'te ise bu rakam ortalama aylık 1,3 gigabayttı. Ancak, daha da önemlisi cihazı ve SIM kartı uyumlu 4,5G abonelerinde mobil internet kullanım oranı 5,4 gigabayta ulaşmış durumda. Kısacası, 4,5G’nin yaygınlaşması ve ileride 5G’ye geçilmesiyle data kullanımı çok daha yüksek seviyelere çıkacak." dedi. 

"Yerli yazılım ve donanım yatırımları artacak"

Haberleşme sektöründe işletmecilerin 2016 yılı dördüncü çeyreğinde elde ettikleri toplam gelirlerinin 12,2 milyar liraya, 2016 yılı toplamında ise 45,4 milyar liraya ulaştığını dile getiren Arslan, şunları söyledi:

"Firmaların gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 14,7 gibi önemli oranda artış gösterdi. Ancak bu alandaki en önemli husus firmalarımızın Ar-Ge ve yenileme yatırımlarına büyük önem vermesi. Keza hükümet olarak bilişim sektöründe yatırımın ve yatırımcının önünü açacak düzenlemeleri bir bir yapıyoruz. Bunun sonuçlarını da yatırımlarda yaşanan artıştan görüyoruz. 2016'da Ar-Ge yatırımlarıyla haberleşme altyapımıza özel sektörümüz tarafından yapılan yatırım tutarı 7,4 milyar lirayı buldu. Ancak, biz bunu da yeterli görmüyoruz. Bu yatırım tutarının özellikle yerli yazılım ve donanım başta olmak üzere çok daha artmasını amaçlıyoruz."

"Fiber altyapı yüzde 8,5 büyüdü"

Bakan Arslan, yüksek hızlı internet için en önemli gerekliliklerden olan fiber altyapı ve fiber abone sayısının da önemli ölçüde artırıldığını belirterek, fiber altyapı uzunluğunun son bir yılda yaklaşık yüzde 8,5 artarak, 2016 yılı sonunda 291 bin kilometreye, fiber abone sayısının ise yüzde 15,2 artışla 1,93 milyona yaklaştığını bildirdi.

Geniş bant mobil internetin, her geçen gün daha fazla geliştiğine dikkati çeken Arslan, "İnanıyoruz ki 4,5G’den sonra 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olacağız. Bu geçişi, yerli katkıyla yapmak için çalışıyoruz. Biliyoruz ki, ülkemizin tüm sektörlerinde görülen büyümeyi sürdürüp bir üst noktaya taşımanın anahtarı bilişim sektöründen geçiyor. Bilişim ve elektronik haberleşme sektöründeki gelişmeler diğer sektörleri de daha etkin hale getiriyor. Bu nedenle Bakanlık olarak elektronik haberleşme altyapısına yapılacak yatırımlara büyük önem veriyoruz." ifadelerini kullandı.