Logo

"KKTC ile projeler yürütmeye büyük önem veriyoruz"

KKTC'deki Girne Limanı'nda "Gemi Kurtaran Römorkörünün KKTC'de Görevlendirilmesi Töreni" düzenlendi.

Törene, Başbakan Tatar'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, TBMM Başkanvekili Celal Adan, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile bazı askeri yetkililer ve milletvekilleri katıldı.

Başbakan Tatar, törene katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarda KKTC'yi sahiplenmeleri ve verilecek desteklerden dolayı teşekkür etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, dünyanın yüzde 71'ini oluşturan denizlerin insanlığın vazgeçilmez hayat alanını ve ekonomik mücadele zeminini oluşturduğunu söyledi.

Turhan, deniz ve okyanusların geniş kapasiteli ulaştırma imkanları, doğal otoban özellikleri, zengin besin kaynakları, hidrokarbon, petrol ve doğalgaz gibi doğal kaynaklara sahip olmasının tarih boyunca insanoğlunu cezbettiğini dile getirdi.

Dünyada yılda sağlanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla toplamının 2018 yılı verilerine göre 80 trilyon dolara ulaştığını hatırlatan Turhan, bunun ise 25-30 milyon dolarlık kısmının denizlerden sağladığını kaydetti.

Bakan Turhan, şöyle devam etti:

"Dünya deniz ulaştırmasında Akdeniz havzasının payı yüzde 25'in üzerindedir. Bununla beraber Akdeniz havzasının önemli bir bölümüne ve uzun kıyı şeridine Türkiye ve KKTC egemendir. Dünyada üretilen ham petrolün yüzde 30'dan fazlası, doğalgazın yüzde 50'den fazlası denizlerden sağlanmakta olup, bu oran her geçen gün artmaktadır. Dünya yüzeyinin hacim olarak yaklaşık yüzde 85'i petrol, petrol türevlerinin ise yaklaşık yüzde 97'si denizyoluyla taşınmaktadır. Bu noktada Akdeniz'in incisi ve batmayan uçak gemisi olarak adlandırılan Kıbrıs, egemen devletlere önemli avantajlar sağlamaktadır. Dünya deniz ulaşımında, Türkiye'nin ve KKTC'nin daha fazla söz sahibi olmasını sağlamak ve denizciliğimizi daha ileri noktalara taşımak için KKTC ile projeler yürütmeye büyük önem veriyoruz."

Turhan, Gazimağusa ve Girne'de gemilerle yürüttükleri arama-kurtarma hizmetlerine yakın zamanda Karpaz'da da başlayacaklarının müjdesini verdi.

Bakan Turhan, açılış konuşmalarının ardından römorkörü gezerek yetkililerden bilgi aldı.