MACARİSTAN İLE YAŞANAN TRANSİT GEÇİŞ BELGESİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ - Haberler - T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Logo

MACARİSTAN İLE YAŞANAN TRANSİT GEÇİŞ BELGESİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ


“Türkiye-Macaristan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı'' video konferans yoluyla yapıldı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Macaristan ile yapılan müzakereler sonucu alınan yeni karar ile birlikte Macaristan ile yaşanan transit geçiş belgesi sorununun çözüleceğini, ihracatın artacağını bildirdi.  Ayrıca 3 bin adet olan ikili geçiş belgesinin toplam 5 bin adet olacağı, bu şekilde Macaristan’dan temin edilecek toplam transit geçiş belgesi sayısının 110 bine, toplam ikili geçiş belgesi sayısının ise 5 bine yükseleceği ifade edildi.

 

 

Alınan karar ile ilgili değerlendirmede bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “Macaristan heyeti ile yaptığımız Kara Ulaştırması Karma Komisyonu toplantısında, taşımacılarımızın Avrupa'ya gerçekleştirdiği taşımalarda büyük bir sorun olan Macaristan Transit Geçiş Belgesi sorununu çözdük. Ülkemize ve sektörümüze hayırlı olsun” dedi.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “Türkiye-Macaristan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı”nın 25-26 Kasım 2020 tarihinde video konferans yoluyla yapıldığını belirtti.

 

 

 

-Mevcut geçiş belgesi kotası devam edecek

 

 

Bakanlık, Macaristan heyeti ile yapılan müzakereler sonucunda, mevcut geçiş belgesi kotasının Türk tarafı için; 3 bin adet ikili geçiş belgesi, 36 bin adet transit geçiş belgesi, bin adet üçüncü ülke geçiş belgesi, Macar tarafı için; 3 bin adet ikili geçiş belgesi, 15 bin adet transit geçiş belgesi, 8 bin adet üçüncü ülke mevcut geçiş belgesi kotasının aynı kalması yönünde mutabık kalındığını bildirdi.

 

 

 

- Macaristan’dan temin edilecek toplam transit geçiş belgesi sayısı 110 bine, toplam ikili geçiş belgesi sayısı 5 bine yükseldi

 

 

Bakanlık, mevcut sisteme ilave olarak; Macaristan ile yıllardır çözülemeyen transit geçiş belgesi sorununa çözüm amacıyla 2021 yılında deneme amaçlı olarak Macaristan’da geçerli bin 566 UBAK belgesinin kullanılmaması; bunun karşılığında Türk taşımacılara 2021 yılında ilave olarak 74 bin adet transit belge verilmesinin kararlaştırıldığı, ayrıca 3 bin adet olan ikili geçiş belgesinin toplam 5 bin adet olacağı bildirildi. Bu şekilde Macaristan’dan temin edilecek toplam transit geçiş belgesi sayısının 110 bine toplam ikili geçiş belgesi sayısının ise 5 bine yükseleceğini ifade etti.

 

 

 

-Sıkıntı yaşanması durumunda Türk taşıtları UBAK belgelerini kullanmaya devam edecek

 

 

Bakanlık ayrıca Türk taşımacıları için 2020 yılında alınan iki bin 200 adet transit geçiş belgesine ilave olarak bin adet daha verileceğini, yine 2021 yılının Mayıs ayında tarafları bir araya gelerek ikili taşıma pazarını ve geçiş belgesi sayılarının görüşüleceğini belirtti.