MARMARA’NIN ALTIN GERDANLIĞI KUZEY MARMARA OTOYOLU’NUN 7. KESİMİ HİZMETE AÇILDI - Haberler - T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Logo

MARMARA’NIN ALTIN GERDANLIĞI KUZEY MARMARA OTOYOLU’NUN 7. KESİMİ HİZMETE AÇILDI

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde Hasdal-Habipler ile Başakşehir kavşakları arasında kalan 7. Kesim Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Karaismailoğlu’nun katıldığı tören ile hizmete açıldı.

 

 

 

Karaismailoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolumuz, 400 kilometrelik bir hat halinde, sanayi ve ticaretin kalbi Marmara Bölgemizin kuzeyinden geçen yeni bir lojistik koridor oluşturmaktadır. Önümüzdeki yıl hizmete açacağımız 1915 Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanmasıyla Marmara Bölgesi dünya ticaretinin en önemli kavşak noktası haline gelecektir” dedi.

 

 

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde Hasdal-Habipler ile Başakşehir kavşakları arasında kalan 7. Kesim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı tören ile hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, İstanbul’un ulaşım sorununa kalıcı çözüm sağlayacak en kritik projelerden birisidir” derken; Bakan Karaismailoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamına Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy (Nakkaş) kesimini de dahil ettik” dedi.

 

 

 

- “Kuzey Marmara Otoyolumuz, Marmara Bölgemizin kuzeyinden geçen yeni bir lojistik koridor oluşturmaktadır”

 

Dünyanın en büyük projelerini İstanbul’da bir bir hizmete açtıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu; Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve devam etmekte olan 91 km metro hattı gibi nice dev eserlerle İstanbul’u gelecek aydınlık günlere taşıdıklarını kaydetti.

 

Karaismailoğlu, “Bugün de Kuzey Marmara Otoyolumuzun 7. Kesimini halkımızın hizmetine sunmanın gururunu yaşamaktayız. Kuzey Marmara Otoyolumuz, 400 kilometrelik bir hat halinde, sanayi ve ticaretin kalbi Marmara Bölgemizin kuzeyinden geçen yeni bir lojistik koridor oluşturmaktadır. Ayrıca İngiltere’den Çin’e uzanan Orta Koridor üzerinde kazanmış olduğumuz iddiayı daha da yükseğe taşıyacaktır. Önümüzdeki yıl hizmete açacağımız 1915 Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanmasıyla Marmara Bölgesi dünya ticaretinin en önemli kavşak noktası haline gelecektir” diye konuştu.

 

 

 

- “Yolumuzun tamamı akıllı ulaşım sistemlerinin bütün unsurları ile donatılmıştır”

 

Kuzey Marmara Otoyolu’nun son aşaması olan Hasdal-Habibler Kavşağı arasındaki kesimin de bitirildiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, bir dünya metropolü olan İstanbul’un her geçen gün büyüdüğüne dikkat çekti.

 

Karaismailoğlu, “Bu nedenle Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamına Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy (Nakkaş) kesimini de dahil ettik. 45 kilometrelik bu kesim ile birlikte Kuzey Marmara Otoyolu’nun toplam uzunluğu 443 kilometreye ulaşacaktır. Açılışını yaptığımız Cebeci Tüneli Dünyanın 4 şeritli en geniş tüneli, 4 bin 5 metre uzunluğu ile de İstanbul un en uzun tüneli olma özelliğine sahiptir. Ayrıca yolumuzun tamamı akıllı ulaşım sistemlerinin bütün unsurları ile donatılmıştır” dedi.

 

 

 

- “Kuzey Marmara Otoyolu’nun ülke ekonomisine yıllık katkısı 2, 5 Milyar TL’yi aştı”

 

Kuzey Marmara Otoyolu’nun ülke ekonomisine yıllık katkısının 2, 5 Milyar TL’yi aştığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “TEM Otoyolunun en yüksek trafik hacmine sahip Hasdal Kavşağı ile Mahmutbey Batı Kavşağı arasında hızlı, konforlu ve emniyetli yeni bir ulaşım alternatifi oluşturduk.” dedi.  Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin İstanbul’da yoğun sanayi ve endüstri alanlarının bulunduğu Kocaeli ve Sakarya illerine ulaşımı kolaylaştırdığını ve İstanbul ile Ankara arasındaki seyahat süresi de kısalttığını belirtti.

 

İstanbul’da birçok metro hattında yoğun çalışmaların devam ettiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Toplamda 91 km metro uzunluğundaki hat ile İstanbul’un şehir içi trafiğine önemli katkılarda bulunacağız. Yine İstanbul ile ilgili önemli projenin başlangıç aşamasındayız. Sirkeci-Kazlıçeşme arasında 13 km’lik hem toplu taşıma imkânı sunacak hem de Fatih bölgesinde tarihi Yarımada içerisinde önemli bir kentsel projeyi de inşallah 2 yıl içerisinde tamamlayıp; İstanbulluların, Fatihlilerin hizmetine sunacağız” dedi.

 

 

 

-Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, İstanbul’un ulaşım sorununa kalıcı çözüm sağlayacak en kritik projelerden birisidir.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise İstanbul’un ulaşım sorununa kalıcı çözüm sağlayacak en kritik projelerden biri olan Kuzey Marmara Otoyolunun 7’nci kesimini bugün hizmete aldıklarını belirterek; şunları söyledi:

“Habibler-Hasdal kavşakları bölümü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yönünden ikinci çevre yolunu kullanarak gelen araçların Başakşehir, Kayaşehir, Arnavutköy, Çam ve Sakura Hastanesi, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi gibi yoğun trafiği olan yerlere kolayca erişilmesini sağlayacaktır. Otoyol güzergâhlarındaki Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi abide eserler de ülkemizin sembolleri olarak tarihteki yerlerini almaktadırlar.”

“Sonradan eklediğimiz kısım hariç tamamını hizmete açtığımız Kuzey Marmara Otoyolunun ülkemize, vakitten 1 milyar 650 milyon lira ve akaryakıttan 830 milyon lira olmak üzere yıllık 2,6 milyar liraya yakın maddi katkısı, 351 bin ton da karbon emisyon azaltımı faydası olacaktır. Bir kez daha Kuzey Marmara Otoyolunun ülkemize kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.”

Fotoğraflar