Logo

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu milyonlarca tonluk egzoz gazı salınımının da önüne geçecek

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Kuzey Ege Otoyolu Menemen gişelerinde yapılan açılış törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekilleri ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, burada yaptığı konuşmada, İzmir'in Türkiye'nin en nadide şehirlerden biri olduğuna dikkati çekerek, "İzmirimiz, Türkiye'nin en gelişmiş illeri sırasında en üst sıralarda bulunuyor. Hava, demir, kara ve denizyolu ulaşım imkanlarıyla dış ticarette önemli bir konumdadır. Kültürel ve turistik zenginliğinin yanı sıra tarımı da önemlidir. Ulaşım ve altyapı politikalarımızı bunları göz önüne alarak oluşturduk." dedi. 

İzmir'e yapılan projelerin ulusal ve uluslararası ulaşıma, ticarete de doğrudan etki ettiğine işaret eden Turhan, "İzmir'in ulaşımı için 26 milyar liraya yakın harcama yaptık. Bölünmüş yol uzunluğunu 926 kilometreye ulaştırdık. İstanbul-İzmir Otoyolu'nu hizmete alarak İzmir'i adeta İstanbul'un kapı komşusu yaptık. İzmir-Manisa ulaşımını 15 dakikaya düşürdük." diye konuştu.

Turhan, büyüyen, gelişen ve lider bir Türkiye'yi inşa etme yolunda çalıştıklarını, İzmir'in de bu projelerden nasibini aldığını ve alacağını belirtti.

 

56 kilometrelik Otoyol

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu'nun 56 kilometre otoyol ve 40 kilometre bağlantı yolu ile 96 kilometre olduğunu ve yapım tutarının 445 milyon avro olduğunu kaydeden Turhan, İzmir-İstanbul otoyoluna entegre olarak kentin kuzeyindeki otoyolun gidiş geliş 3 şerit olduğunu dile getirdi.

Otoyolla kesişen 2 bin 600 yıllık yolun da çelik yol ile korunduğuna işaret eden Turhan, yolun vatana ve millete hayırlı olmasını diledi.

 

Otoyolun özellikleri 

Can ve mal güvenliğinin sağlanması, seyahat süresinin kısaltılması gibi hedeflerle hizmete alınan Kuzey Ege Otoyolu, İzmir-Ankara, İzmir-İstanbul, İzmir-Manisa, İzmir-Aydın, İzmir-Çeşme otoyollarını birbirine bağlayacak ve transit trafik akışını şehir içi trafiğinden uzaklaştıracak, İzmir-Ankara ve İzmir-İstanbul hızlı tren projelerini de kara yolu ile destekleyecek.

Kuzey Ege Otoyolu, 56 km otoyol, 40 km bağlantı yolları olmak üzere toplam 96 kilometre uzunluğa sahip. Akıllı ulaşım sistemleri teknolojisiyle donatılan otoyol, 7 istasyonda 32 çıkış ve 24 giriş tesisi ile hizmet verecek.

Otoyol ile İzmir-Menemen-Aliağa ve Çandarlı'da şehir trafiğinin azaltılması, zaman ve akaryakıt tasarrufu ile ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.