Logo

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN TUR TEKNELERİNE SIKI DENETİM

Ulaşım modlarında yaptığı yatırımlar ile Türkiye’yi önemli projelerin merkezi haline getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, kovid-19 salgını sürecinde aldığı tedbirler ve peyder pey hayata geçirdiği uygulamalar ile salgın sürecinde  Türkiye’nin ulaşım ağı hizmetlerine ve ulaşım yatırımlarına devam etmesini sağladı. Bu süreçte hem şantiyelerinde hem de tüm ulaşım hizmetlerinde vatandaşların can sağlığı için güvenliği ve kontrolü de elden bırakmayan Bakanlık, denetim çalışmalarını da artırdı.

 

Koronavirüs ile mücadele kapsamında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Liman Başkanlıkları tarafından 15-16 Ağustos 2020 tarihlerinde, seyir emniyeti ile deniz can, mal ve çevre güvenliğini temini amacıyla günübirlik tur teknelerine program dışı denetimler yapıldı.

 

Denetimlerde teknelerin belge kontrolleri yapılarak yolcu kapasite sınırlamalarına uyup uymadıkları, seyir emniyeti, sosyal mesafe, hijyen kuralları ve ateş ölçümleri konularında kontrolleri yapıldı.

 

Yapılan çalışma ile 319 gemi denetlenerek mevzuat gereklerine uymadığı tespit edilen 16 gemiye idari para cezası uygulandı.

 

Denetimlerde ayrıca tekne donatanları, kaptanlar ve yolculara kovid-19 salgını ile ilgili bilgilendirme ve uyarılar da yapıldı. Tura çıkmadan önce tüm tedbirlerin alındığının kontrolünün yapılması gerektiği de belirtildi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Bakan Adil Karaismailoğlu’nun direktifleri ile denetimlerine kesintisiz bir şekilde devam edeceği ve ulaşım modlarında salgına karşı tedbirlerin taviz vermeden sürdürüleceği  belirtiliyor.