Logo

ÜLKEMİZİN EN UZUN KÖPRÜLERİNDEN HASANKEYF-2 KÖPRÜSÜNÜN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı’nın video konferans yöntemi ile katılıp konuşma yaptığı törende Hasankeyf-2 Köprüsünün açılışını gerçekleştirdi


Karaismailoğlu, “Dicle nehri üzerine inşa ettiğimiz Hasankeyf-2 Köprüsü, 1001metre uzunluğunda bölünmüş yol standardında ülkemizin en uzun köprüleri arasında yerini almıştır. Hasankeyf Köprüsü ile zamandan 20 milyon lira, akaryakıttan 9 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 29 milyon liralık tasarruf elde edilecek” dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemi ile katılıp, konuşma yaptığı Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat Yolu üzerine bulunan Hasankeyf-2 Köprüsünün açılış törenine katıldı.


 -        “Hasankeyf Köprüsü’nün bölgemiz ticaretine çarpan etkisi olacaktır."

 

Açılış törenine video konferans yöntemi ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin batısında ne varsa doğusunda da o olsun diye çalıştıklarını belirterek şu şekilde konuştu:

“Toplam yatırım tutarı 439 milyon lirayı bulan bu köprü, su altında kalan Batman-Midyat yolunun göl sahası dışında inşa edilen Hasankeyf'in yeni merkeziyle olan irtibatını da sağlayacaktır. Açılışını yaptığımız projeyle zamandan ve akaryakıttan önemli ölçüde tasarruf edilecektir. Batman, Mardin ve Habur Sınır Kapısı arasındaki irtibatı da sağlayacak bu köprünün bölgemiz ticaretine çarpan etkisi olacaktır. Türkiye'nin ihtiyacı eser ve hizmet siyasetidir. Biz de bu anlayışla ülkemizin dört bir yanına eserlerimizle, yatırımlarımızla, hizmetlerimizle mührümüzü vuruyoruz. Bu hizmetleri de çoğu zaman terör örgütlerine, destekçilerine ve takoz muhalefetiyle önümüzü tıkamaya çalışan kifayetsizlere rağmen hayata geçiriyoruz. Ülkemizin batısında ne varsa doğusunda da o olsun diye koşturuyoruz."

 

-“Köprümüzle birlikte; Batman, Mardin ve Habur Sınır Kapısı arasındaki bağlantı güvenli bir şeklide sağlanacaktır”

 

Türkiye’nin her yönüyle yeniden inşası için 19 sene önce başlatılan kutlu yürüyüşün ülkemize dünya ölçeğinde tartışılmaz bir güç kazandırdığına vurgu yaparak konuşmasına başlayan Bakan Karaismailoğlu, yapılan ulaştırma yatırımlarıyla; doğu-batı, kuzey-güney demeden yurdun her köşesine hizmet götürmeye devam ettiklerini kaydetti.

Karaismailoğlu, “Bugün de Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat Yolu üzerine bir altın halka gibi nakşettiğimiz Hasankeyf Köprüsü’nü hizmete açıyoruz. Dicle nehri üzerine inşa ettiğimiz Hasankeyf-2 Köprüsü, 1001metre uzunluğunda bölünmüş yol standardında ülkemizin en uzun köprüleri arasında yerini almıştır. Üzerinde yaya yolu da bulunan köprümüzün en uzun ayak yüksekliği 90 metre, en geniş açıklığı ise 168 metredir.  Köprümüzle birlikte; Batman, Mardin ve Habur Sınır Kapısı arasındaki bağlantı güvenli bir şeklide sağlanacaktır” diye konuştu.

 

 

- “Hasankeyf Köprüsü ile yıllık toplam 29 milyon liralık tasarruf elde edilecek”

 

Hasankeyf Köprüsü’nün yöre halkının daha tasarruflu ve daha ekonomik bir şekilde seyahat etmesine imkân sağlayacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, Hasankeyf Köprüsü ile zamandan 20 milyon lira, akaryakıttan 9 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 29 milyon liralık tasarruf elde edileceğini ifade etti.

Karaismailoğlu, “Yaptığımız her proje çevresel sonuçları açısından da değerlendirilmektedir. Hasankeyf-2 Köprümüz ile kısalttığımız mesafeler sayesinde, atmosfere 3 bin 895 ton daha az emisyon salınımı olacaktır. 2003’te Batman’da sadece 15 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu on katın üzerinde artırarak, 162 kilometreye çıkardık.  Batman’da halen yapımı devam eden karayolu projelerimizin toplam maliyeti de yaklaşık 2 milyar TL civarındadır. Batman’ın çevre illerle ve Türkiye sathında oluşturduğumuz ulaşım sistemiyle bağlantıları güçlenmiştir” dedi.

 

 

- “Yerli ve milli teknolojilerimizin payını artırmaya devam edeceğiz”

 

Vatandaşların işine, sofrasına bereket katacak daha nice projelerle Batman’ın ve tüm Güney Doğu illerinin hizmetinde olacaklarına vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanım, projemiz, tamamen Türk mühendis ve işçilerin, bilgisi, deneyimi ve alın terleriyle gerçekleştirilmiştir.  Her geçen gün ulaşım ve haberleşme projelerimizde yerli ve milli teknolojilerimizin, kaynaklarımızın ve bilgi birikimimizin payını artırmaya devam edeceğiz. Hasankeyf Köprümüzün başta Batman olmak üzere, tüm ülkemize, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

 

Batman ziyaretleri kapsamında Batman Esentepe Necat Nasıroğlu Külliye inşaatında incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, Batman Valiliği’ni ve Hasankeyf Belediye Başkanlığı’nı da ziyaret etti.

Fotoğraflar