Logo

‘Yanvar insanlık tarihinin en utanç verici katliamlarından biridir’

Bundan 27 yıl önce,  Bakü’ye giren düşman tankları çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı demeden 137 masum kardeşimizi katletti. O gün Azerbaycan’dan Türkiye’ye ve tüm dünyaya ulaşan haberler dolayısıyla tarifi mümkün olmayan acılar yaşadık. Çünkü kardeşlerimizin acısı bizim de acımızdır.

 

Aradan 27 yıl geçmesine rağmen söz konusu saldırının insanlık vicdanında açtığı derin yaralar ise hala tazeliğini korumaktadır.

 

Bugün, geçmişi unutmadan, tarihten dersler alarak, benzer dramların yaşanmayacağı barış ve huzur dolu bir geleceği inşa etmekle sorumluyuz. Dayanışmayı, paylaşmayı ve birlikte yaşamayı yücelten bir anlayışla istikbale bakmalı, umudu diri tutmalıyız.

 

Burada yaşanan acıların, çekilen çilelerin dünyanın başka hiçbir coğrafyasında ve hiçbir zaman yeniden yaşanmamasını diliyor, yarınların, geçmişten ve bugünden çok daha aydınlık olacağına inanıyorum.

 

Bu vesileyle acımasızca katledilen şehitlerin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, katliamda hayatını kaybeden tüm şehitlere Allah’tan rahmet; ailelerine, sevenlerine ve tüm Azerbaycanlı kardeşlerimize başsağlığı diliyorum.

 

Ahmet ARSLAN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı