Logo

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU TRT HABER'E KONUŞTU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katılacağı Botan Çayı Beğendik Köprüsü açılışından önce Muş’ta TRT Haber Televizyonuna röportaj verdi. Beğendik Köprüsü’nün bölgeye çok önemli katkılar sağlayacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, ayrıca Beğendik Köprüsü kadar değerli birçok projenin en kısa zamanda vatandaşların hizmetine sunulacağını söyledi. Demiryolu yatırımlarının hem yolcu taşımacılığı hem de lojistik açıdan önemine dikkat çeken Karaismailoğlu, sanayi bölgelerini denizle buluşturacak çok değerli projelerin devam ettiğini belirtti.  

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Muş’ta TRT Haber’e verdiği röportajda, yarın gerçekleştirilecek Beğendik Köprüsü açılışı ve bölgedeki devam eden diğer projelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışın gerçekleştireceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, Botan Çayı Beğendik Köprüsünün bölgeye çok önemli katkıları olacağının altını çizdi. Bakan Karaismailoğlu: ‘’Bölgede çok önemli yatırımlarımız var. Onlardan sadece bir tanesi Botan Çayı Beğendik Köprüsü. Alanında Türkiye’nin ilklerinden birisi; 210 metre orta açıklığı ve toplamda 450 metre uzunluğuyla çok önemli bir köprü. Bir de yükseklik açısından Türkiye’nin en yüksek köprüsü, 165 metre. Yani daha önceden çok zor şartlarda ulaşım sağlanan, çok kötü ortamlarda ulaşım sağlanan, Botan Çayının yükselmesinde yolları kapanan bir bölgeydi. Köprüyle birlikte 70 kilometrelik bir bağlantı yollarıyla birlikte bölgeye çok önemli bir değer kazandıracak bir proje. İnşallah yarın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bu köprünün açılmasının müjdesini verecek vatandaşlarımıza. Yani köprünün yapılmasıyla bölgede çok büyük bir hareketlilik olacak, sınır ticareti gelişecek. Bitlis’in, Siirt’in, Hakkari’nin, Van’ın, Şırnak’ın önemli derecede hareketliliği artacak. Bunun sayesinde bölgede istihdam, hareketlilik, ticaret, turizm en önemlisi. Çok önemli, çok güzellikler var bölgede, onlar açığa çıkacak, oralara erişim artacak. Biz de çok sevinçle yarını bekliyoruz, ülkemize çok değerli bir proje kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Karaismailoğlu, bölgedeki huzura dikkat çekerek “Güvenlik güçlerimizin çabası müthiş derecede. Onlar kadar olmasa da bizim ulaştırma ve altyapı projelerimiz de bölgedeki huzura ve güvene çok büyük katkılarda bulunuyor. Çünkü bölgede istihdam, üretim, ticaret, tarım arttıkça huzur da artıyor, halkımızın yaşam standartları da yükseliyor, o yüzden bizim projelerimiz çok önemli. Yaptığımız bütün projeler çok artı çok ekonomik değerleri oluyor. Bölgede çok değerli projeler var.

Bugün Muş’tayız, Muş’taki projelerimizi buradaki yerel iradecilerimizle beraber onların değerlendirmesini yapıyoruz.” dedi. Devam eden diğer projelerin bir an önce bitirilmesi için planlamaların yapıldığını ve yoğun bir çaba sarf edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, buradaki yerel idareciler ve yöneticilerle birlikte koordinasyon içerisinde projeleri bir an önce bitirip vatandaşların hizmetine sunulacağını dile getirdi. Beğendik Köprüsü’nün çok önemli bir proje olduğunu diğer yandan bölgede buna benzer çok değerli projeler olduğuna da dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, önümüzdeki günlerde bu projelerinde tamamlanıp hem ülkemize hem bölgeye artı değer sağlayacağını belirtti.

 

-18 Yılda Ulaştırma ve Altyapıya 880 Milyar TL

 

Son 18 yılda ulaştırma ve altyapı, iletişim alt yatırımlarının 880 milyar TL’ye ulaştığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Artık bundan sonra biraz daha demiryoluna ağırlık vereceğiz, çünkü lojistik açıdan demiryolu da çok önemli. Biliyorsunuz ülkemiz yüksek hızlı trenlerle birkaç yıl önce yine Cumhurbaşkanımızın liderliğinde karşılaştı. Ve yüksek hızlı trenin konforunu, seyahat güvenini hisseden vatandaşımız ondan ayrılmıyor artık. Ülkemizde bin 200 kilometre yüksek hızlı tren hattı var. İnşallah en kısa zaman bunu 5 bin 500 kilometreye çıkarmak hedefi doğrultusunda bütün çalışmalarımızı yapıyoruz.’’ dedi.

 

-Sanayi Bölgeleri Denizle Buluşacak

 

Sanayi bölgelerini denizle buluşturacak lojistik anlamda çok değerli demiryolu projeleri olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, devam eden demiryolu projeleri ile ilgili şunları söyledi:

 

“İlk projelerimizden bazılarını size söyleyeyim; Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep. 2023 yılına kadar yaklaşık 400 kilometrelik hattı yüksek hızlı tren hattı olarak tamamlayacağız. Bu sadece yolcu taşımak için değil lojistik anlamda da çok önemli bir proje. Sanayi bölgelerini denizle buluşturacağız, lojistik anlamda çok değerli bir proje. Yine onun peşinden Bursa’yı Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattına bağlayacağız. Onunla ilgili altyapı çalışmaları devam ediyor. Üstyapı ihalelerini de yapıp inşallah 2023 hedefi doğrultusunda devam ediyoruz. Yine Ankara-İzmir 500 kilometre, burada da altyapı çalışmaları devam ediyor. 2023’e yetiştirmek hedefi doğrultusunda devam ediyor. Bu yıl içerisinde de Ankara-Sivas’ı bu yıl içerisinde hizmete alacağız. Konya’ya kadar hızlı trenimiz vardı, Konya-Karaman arasını yine bu yılsonunda tamamlayacağız. Devamında Konya, Ulukışla, Yenice, Mersin’e bağlayacağız. Yani Ankara’yı, İstanbul’u Akdeniz’le buluşturmuş olacağız. Önümüzdeki günlerde Gaziantep’ten İstanbul’a, hatta Kapıkule’ye, sınır kapısına kadar yüksek hızlı tren hatlarımız olmuş olacak. Ülkemizin önemli bir kesimi yüksek hızlı tren hatlarıyla tanışmış olacak.”

 

 -Samsun-Sivas Kalın Demiryolu yenilendi

 

Karaismailoğlu, lojistik katkıları nedeniyle demiryollarına çok önem verdiklerini söyledi.

Samsun-Sivas-Kalın hattının yenilediğini ve yakın zamanda açılacağını anlatan Bakan Karaismailoğlu, “1930 yıllarında yapılmıştı. Bütün raylarını söktük, sinyalli hale getirdik, kapasitesini üç kata çıkardık. Bu hat ayrıca Bakü-Tiflis-Kars hattıyla da buluşuyor. Bugünlerde Çin’den Avrupa’ya ülkemiz üzerinden yük transferi, lojistik transferi şu anda müthiş bir şekilde devam ediyor. Tabii Marmaray’ı bitirmiştik, Marmaray da tam dünyanın ortasında, Asya ile Avrupa’nın ortasında tam bir can damarı gibi şu anda işlem kazanıyor” dedi.

Haberin Videosu