Logo

Binali Yıldırım, Diyarbakır'da Ulaştırma yatırımlarını inceledi

Binali Yıldırım, Diyarbakır`da Ulaştırma yatırımlarını incelediAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ile Diyarbakır'a gelen Bakan Binali Yıldırım, Diyarbakır Havalimanı ile çevre yolu inşaatında incelemelerde bulundu.

Yıldırım, Vali Hüseyin Aksoy'u ziyaretinde yaptığı açıklamada, kentin son yıllarda yol ve hava taşımacılığı konusunda çok önemli atılımlar gerçekleştirdiğini belirterek, bu alandaki çalışmaları yerinde görmek için geldiklerini söyledi.

Diyarbakır Havalimanı'nın sivil tarafında yıllar boyunca çok iptidai şartlarda ve kısıtlamalarla seferler gerçekleştirildiğini anımsatan Yıldırım, bu sıkıntının yapımı tamamlanan yeni terminal binası ile son bulduğunu bildirdi.

"Modern altyapı imkanlarıyla, köprüleri, otoparkları, iç ve dış hat terminalleriyle muazzam bir havalimanı oldu. Diyarbakır'a yakışan güzel bir eser oldu" diyen Bakan Yıldırım, önümüzdeki yıllarda yurt dışı tarifeli seferler de yapılabilmesi için gereken çalışmaları yapacaklarına işaret etti.

"Ankara'dan sonra Türkiye'nin en büyük çevre yolu olacak"

Yıldırım, trafiği şehrin merkezine almadan aktaran çevre yolu projesinin birinci etabının tamamlandığını, ikinci etabının yapımının ise sürdüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu:

"29 kilometrelik bölümde çalışmalar yapılıyor. Yüzde 65 seviyesine ulaşan bu bölümü de önümüzdeki yıl inşallah tamamlayacağız. Geriye kalan 40 kilometrelik bölümünde de proje ve hazırlık çalışmaları devam ediyor. Böylece bu çevre yolu tamamlandığında Ankara'dan sonra Türkiye'nin en büyük çevre yolu olacak. Diyarbakır'ın bin 85 kilometre yolu var. 408 kilometrelik devlet yolunun son 10 yılda AK Parti iktidarında 388 kilometresi bölünmüş yol haline getirildi. Birçoğu da otoyol kalitesinde yola dönüştürüldü. 2003 yılı öncesine kadar Diyarbakır il sınırları içerisinde sadece 44 kilometre bölünmüş yol varken, 2015 yılına kadar bunun üzerine 344 kilometre yol ilave ettik."

"Vatandaşlarımızın geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz"

Bakan Yıldırım, 1993-2003 yılları arasında Diyarbakır'a yapılan yol için yapılan harcamanın 179 milyon, 2003-2015 arasında yapılan harcamanın ise 1 milyar 982 milyon olduğunu aktardı. Yıldırım, ilde bakanlığının sorumluluğundaki işler için yapılan harcamanın 2 milyon 600 milyonu aştığını söyledi.

Halen 19 projenin devam ettiğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Şartlar ne olursa olsun burada yaşayan vatandaşlarımızın geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bugünlerde ülkemiz zor şartlarda mücadelesini sürdürüyor. Ülkemizin başına bela olan terör faaliyetlerini sonlandırmak, kalkınma ve imar faaliyetlerini daha da hızlandırmak için bu çalışmalara ara vermeden devam edeceğiz. Milletimizin birliği, beraberliği, ülkemizin huzuru, barışı, güvenliği için canını veren şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Diyarbakır'ı geleceğe taşıyan güzel projeleri yaparken maalesef bir yandan da yapılan yollar patlayıcılarla tahrip ediliyor, çukurlar kazılarak yollar kullanılamaz hale getiriliyor. Kaybeden kim oluyor? Kaybeden Diyarbakırlı oluyor, kaybeden Kürt kardeşlerimiz oluyor."

Yıldırım, Sur ilçesindeki operasyonda yaralanan güvenlik güçlerini hastanede ziyaret edeceğini belirterek, "Bu sorunu, Diyarbakırlı sağduyu vatandaşlarımızın ve güvenlik kuvvetlerimizin birlikte gayretleri ile Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız. Bizim derdimiz, insanların geleceğini karartan, hiçbir ölçüsü ve ilkesi olmayan, insanları katleden, masum insanların hayatını karartan terör örgütüdür. Bu ve buna benzer faaliyetler asla ülkemizin ve bölgemizin kalkınması yolundaki çabalarımızı engelleyemez" ifadesini kullandı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sur ilçesindeki terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda yaralanan güvenlik güçlerini ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kentte temaslarını sürdüren Bakan Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal ile Diyarbakır Asker Hastanesi'ne geçti. Burada, Sur ilçesindeki operasyonlarda yaralanan asker ve polis memurlarını ziyaret eden Yıldırım, yaralı güvenlik güçlerine ve yakınlarına geçmiş olsun temennisinde bulundu, bir askerin çocuğunu kucağına alarak sevdi.    

Daha sonra hastane başhekimi Hava Tabip Kıdemli Albay Servet Emeksiz ile görüşen Yıldırım, yaralılar durumu hakkında bilgi aldı. Yıldırım ve beraberindekiler ziyaretin ardından hastaneden ayrıldı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Yakılan, yıkılan Sur'u Diyarbakır'ın en güzel yeri haline getireceğiz. Oradaki tarihi tekrar gün ışığına çıkaracağız. Orada mağdur olan, evinden, barkından olan, malı, mülkü zarar gören 4 bine yakın hemşehrimizin de dertlerine derman olacağız" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, AK Parti milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal ile partisinin il başkanlığını ziyaret eden Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, bugün Sur'da terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonda şehit düşen iki askerin ailelerine başsağlığı dileklerini sunarak, ailelerinin acılarını paylaştıklarını söyledi.

Operasyonlar hakkında kapsamlı bilgi aldığını ifade eden Yıldırım, güvenlik güçlerinin ne kadar zor bir iş yaptıklarını, ölümle yaşam arasında bir mücadele içinde olduklarını belirtti.

"Milletin meclisinde terörün vekilliği olmaz"

Diyarbakır'ın sıradan bir kent olmadığını, otuz üç medeniyete bağrını açarak ev sahipliği yapmış, dokuz bin yıllık bir şehir olduğunu anımsatan Yıldırım, "Keşke, Diyarbakır'ı bugünkü haliyle değil, daha farklı görebilseydik. Bunda kabahati olanlar belli. Seçimlerden önce gelip 'barış' dilini kullananların, seçimlerden sonra nasıl 'barış' dilini bırakıp 'savaş' dilini kullandıklarını ibretle gördük. Bu güzel ilimizden 500 binden fazla Diyarbakırlı kardeşimizin oyunu alan, onlara mecliste vekilleri olma sözü veren, talip olan arkadaşlar, bugün oy aldıkları Diyarbakırlıların vekili değil, askere, polise pervazsızca kurşun sıkan, çocuk, büyük demeden insanları katledenlerin ne yazık ki vekilliğini yapıyorlar. Bu böyle yürümez. Ya milletin vekili olacaksınız, Diyarbakırlının, size oy veren, size güvenen yüz binlerin derdiyle dertleneceksiniz ya da bu yanlıştan vazgeçeceksiniz. Milletin meclisinde terörün vekilliği olmaz. Milletin meclisinde millete vekillik yapın. Arkadaşlar kendi durumunu gözden geçirsinler."

Yıldırım, güvenlik güçlerinin hiçbir sivilin zarar görmemesi için büyük bir hassasiyet gösterdiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Güvenlik kuvvetlerimiz, bir sivilin burnu kanamasın, hiçbir zarar gelmesin diye büyük tehlikeleri, riskleri göze alıyorlar, kılı kırk yarıyorlar. Şehitlerimiz oluyor, yüreğimiz yanıyor, ocaklara ateş düşüyor. Niçin? Birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz, milletimizin huzuru bozulmasın, ülkemizin toprak bütünlüğü zarar görmesin. Bunun için uğraşıyoruz, uğraşmaya da devam edeceğiz"

"Haçlı kuvvetlerini durduran Kürt komutanlardı"

Bu topraklarda tarihte çok savaşlar gördüklerine aktaran Yıldırım, "Kürt, Türk, Arap, Süryani, Ermeni, Çerkez, Abhaza hangi din, meşrep, ırktan olursa olsun bir olduk omuz omuza verdik. Haçlı kuvvetlerini durduran Kürt komutanlardı. Onlarca Haçlı Seferleri'ne dur diyen bu topraklar inşallah bu olayların da üstesinden geleceğiz ve ülkemizi aydınlık geleceğe torunlarımızın daha güzel övüneceği bir ülke haline dönüştüreceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

"Oradaki tarihi tekrar gün ışığına çıkaracağız"

Diyarbakır'a ve bölge illerine yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Yıldırım, bugünlerin tatsız hatıralar olarak geride kalacağını, acıların külleneceğini, kardeşliğin büyüyeceğini  dile getirdi.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Yakılan, yıkılan Sur'u Diyarbakır'ın en güzel yeri haline getireceğiz. Oradaki tarihi tekrar gün ışığına çıkaracağız. Orada mağdur olan, evinden, barkından olan, malı, mülkü zarar gören 4 bine yakın hemşehrimizin de dertlerine derman olacağız. Onları en güzel şekilde yeni evleriyle, yeni eşyalarıyla, yeni huzurlu bir hayata başlatacağız. Bunun da gereğini yapacağız. Sur'da kardeşlik kokuyor ama şimdi kan, barut, çatışma var. Orada kilise, havra, İslamın sembolleri var. Camilerimiz var. İşte bu denli tarihi ve kültür değerleri olan bir yeri ne yazık ki teröristler maalesef bu hale getirdi ama hepsi geçecek, düzelecek. Hiç kimse terörle, operasyonlarla, silahla bu ülkeyi, Diyarbakır'ı sindireceğini aklının köşesinden geçirmesin."

Kendisine, Diyarbakır Havalimanı pistinin gelecek yıl tamire alınacağı, bunun için limanın iki yıl kapalı kalması gerektiği bilgisi verildiğini aktaran Yıldırım, Diyarbakır terminali, pisti , havalimanının kapalı kalmaması için yeni pist yapılacağını bildirdi.

"Bunun hesabını soracağız"

Diyarbakır'da yaptıkları çevre yolunun Ankara'dan sonra yapılan Türkiye'nin en uzun çevre yolu olduğunu kaydeden Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Neye rağmen yapıyoruz biliyor musunuz? Belediyelerin engellemesine rağmen yapıyoruz. O güzel asfaltlı yolların hepsini biz yaptık. Belediyenin daha çaktığı bir çivi yok. Her yıl Diyarbakır Belediyesine 400 milyon lira geliyor. Nereye gidiyor bu paralar? Bunun hesabını soracağız. Burunlarından fitil fitil de getireceğiz. Bunu herkes de bilsin. Öyle yağma yok. Devletin malını alıp ülkeyi, şehri yıkmak için her türlü zorbalığı yapanlara kaynak aktaracağız. Yok öyle bir şey. Buna hiç kimse razı olmaz. Çoğu gitti, azı kaldı. İster içerden, ister dışarıdan destekçileri olsun ama biz hakka inanıyoruz, halka güveniyoruz, Diyarbakırlıya güveniyoruz. Titizliğimiz, sabrımız masum insanların zarar görmemesi içindir. Yoksa her şeyin kolayı var."

"Siz de dersinizi alacaksınız"

Bakanı Yıldırım, terör örgütünün yaptıklarıyla kente zarar verdiğini anlatarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Yaptığınız tek şey var. Göz göre göre 9 bin yıllık bu şehrin tahrip olmasına önayak oluyorsunuz. Asla başaramayacaksınız. Geçmişte deneyenler de dersini aldı. Siz de dersinizi alacaksınız. Çünkü karşınızda İzmirli, Edirneli, Antalya var. Türkiye'nin 780 bin kilometre kare toprağının her köşesindeki vatandaşımızın yüreği Diyarbakır'da mücadele eden kardeşlerimizle beraber, hiç merak etmeyin."

Yıldırım ve Eker, Vali Hüseyin Aksoy ile İl Emniyet Müdür Adnan Taşdan'ı da ziyaret etti.

Fotoğraflar