ULAŞTIRMA BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: PENDİK-SABİHA GÖKÇEN METRO HATTINI BU YILIN İLK YARISINDA TAMAMLAYACAĞIZ - Haberler - T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Logo

ULAŞTIRMA BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: PENDİK-SABİHA GÖKÇEN METRO HATTINI BU YILIN İLK YARISINDA TAMAMLAYACAĞIZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da devam eden 7 ayrı raylı sistem hattı projesi ile raylı sistem uzunluğunun 354,3 kilometreye yükselteceklerini belirtti ve “Bu projelerden biri olan Pendik–Tavşantepe–Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattını bu yılın ilk yarısında tamamlayarak, halkımızın hizmetine sunacağız. Hattımız hizmete alındığında, Kadıköy’den metroya binen bir vatandaşımız; trafiğe takılmadan, 48 dakikalık bir seyahatle havalimanına varacak” dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Pendik–Tavşantepe–Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattındaki çalışmaları inceledi. “2021 yılı tüm dünya için aşılama çalışmalarıyla salgının kontrol altına alınmaya çalışıldığı ve normalleşme süreçlerinin hızlandığı bir yıl oldu” diyen Karaismailoğlu, sağlık, eğitim, ekonomi, ticaret, altyapı faaliyetleriyle çalışma ve sosyal hayata ilişkin emin adımlar atarak, çetin mücadeleleri başarıyla geride bıraktıklarını söyledi.

 

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ PROJEMİZDE SONA YAKLAŞTIK

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 2021’de de milletin geleceğine ışık tutacak, Türkiye’yi yarınlara taşıyacak, gençlere aydınlık bir gelecek bırakacak büyük projeleri hayata geçirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Projelerimizle, Türkiye’nin 2023, 2053, 2071 yılına kadar olan yatırımlarını, planladık. 50 yıl sonrasını planlarken, gerekli tüm sağlık tedbirlerini alarak bugün için ihtiyaç duyulan ve milletimizin özlemle beklediği hizmetlerin ve projelerin aksamaması için çalışmalarımıza devam ettik ve başarıya ulaştık. Yılın ilk günleri içerisinde Türksat 5A uydumuzu yörüngesine fırlattık ve 28 Haziran’da hizmete aldık. Yeni nesil haberleşme uydumuz Türksat 5B’yi de yörüngesine fırlattık. Bir yıl içinde 2 haberleşme uydusunu yörüngesine fırlatarak tarihimizde bir ilki gerçekleştirdik. Marmara’nın altın gerdanlığı Kuzey Marmara Otoyolu’nun Hasdal-Habipler ile Başakşehir Kavşakları arasında kalan 7. kesimini hizmete alarak İstanbul’un en uzun ve en geniş tüneli ile birlikte Otoyol’un 400 kilometresini hizmete açtık. Başakşehir-Ispartakule-Bahçeşehir-Hadımköy yolunun çalışmalarına da başladık. Bu proje kapsamında Sazlıdere Barajı üzerinde yapım çalışmalarını başlattığımız Sazlıdere Köprüsü ile Kanal İstanbul Projesi’ne de start verdik. Türkiye’ye yayıncılık alanında çağ atlatan ve dünyaya örnek bir çevre ve teknoloji projesi olan Avrupa’nın en yüksek kulesi Çamlıca Kulesi’ni milletimizin hizmetine sunduk. Yıllık 25 milyon ton konteynır elleçleme kapasitesi ile açılışını yaptığımız Filyos Limanı’nı Karadeniz'in yeni lojistik üssü ve büyük tonajlı gemilerin yeni adresi yaptık. Ülkemizin en önemli ulaşım projelerinden biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün tabliye montajlarını da tamamlayıp çok önemli bir aşamayı geride bıraktık. Artık projemizde sona yaklaştık.”

 

YENİ YILDA AYNI YOLDA KARARLILIKLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 

“Bizler; karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu ve iletişime gönül veren, Türkiye’nin ulaşım ve haberleşme altyapısını inşa eden, Kültürün, turizmin, ekonominin kalkınmasına üst düzeyde katkı sağlayan, yatırımlarımızla her yıl doğrudan ve dolaylı toplamda 1 milyonun üzerinde istihdam alanı açan, 4 binin üzerinde şantiyesi, 700 binin üzerinde çalışanı ile çok büyük bir aileyiz” ifadelerini kullanan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, tüm bu başarıları birlik ve beraberlik ruhundan güç alıp, ilk günkü heyecan ve özveri ile çalışarak gerçekleştirdiklerini belirtti. 2022 yılının da mevcut projeleri bitirip, yeni projelerin hayata geçirileceği yoğun bir sene olacağının altını çizen Karaismailoğlu, yeni yılda da aynı yolda kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

 

İSTANBUL’U BİRİLERİNİN KEYFİNE BIRAKAMAZDIK

 

Akıllı, çevreci ve bütünsel kalkınmaya katkı sağlayacak politikalar çerçevesinde yatırım faaliyetlerini daha da artıracaklarına vurgu yapan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2022 yılı çok büyük ve önemli kent içi raylı sistem projelerinin de hayata geçeceği bir yıl olacak. 2002 yılından bu yana milletimizin hizmetlileri olarak İstanbul’a yatırımlarımızı hiç azaltmadık. Dünya kenti İstanbul’un, toplu ulaşımında konforu, hızı artırmanın peşindeyiz. İstanbullularımızın bozulan otobüsleri itmek zorunda kalmadığı bir toplu ulaşım sistemi inşası hedefindeyiz. Yaptığımız ve yapacağımız yeni projeler, İstanbul’un toplu taşıma sistemine nefes aldırmaya devam edecek. İstanbul’u birilerinin keyfine bırakamazdık. Bu nedenle Bakanlığımız, Pendik–Tavşantepe–Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı dahil İstanbul’da toplam uzunluğu 103,3 kilometre olan 7 ayrı raylı sistem hattında harıl harıl çalışıyoruz. Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar (Kirazlı), metro hattı, Başakşehir-Çam ve Sakura hastanesi-Kayaşehir metro hattı, Küçükçekmece-Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı, metro hattı, Beşiktaş (Gayrettepe)-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı metro hattı, Üsküdar Altunizade-Çamlıca -Ferah Mahallesi- Bosna Bulvarı Metro hattı ve Zeytinburnu (Kazlıçeşme)- Fatih (Sirkeci) Raylı Sistem Ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım projeleri ile İstanbul’daki mevcut 251 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu 354,3 kilometreye yükselteceğiz.”

 

İSTANBUL’DAKİ RAYLI SİSTEM AĞININ %52’Sİ BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN YAPILMIŞ OLACAK

 

Projeleri bu yılın ilk yarısından itibaren işletmeye açarak, 2023 yılında hepsini halkın hizmetine sunmuş olacaklarına işaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, böylece İstanbul’daki raylı sistem ağının yüzde 52’sinin Bakanlık tarafından yapılmış olacağına dikkati çekti. “Ayrıca ülke genelinde Kent içi ulaşımda 159,2 kilometrelik 13 ayrı projede arkadaşlarımız 7/24 esasına göre çalışıyorlar” diyen Karaismailoğlu, şehir içi toplu ulaşıma gösterilen özeni şehirler arası demiryolu ulaşımında da sergilediklerini söyledi.

 

KONYA-KARAMAN HIZLI TREN HATTINI CUMARTESİ GÜNÜ HİZMETE ALIYORUZ

 

5 bin 176 kilometre demiryolu hattında çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, “Konya-Karaman Hızlı Tren hattını Cumartesi günü hizmete alıyoruz. Ankara-Sivas, Halkalı-Ispartakule-Çerkezköy, Çerkezköy-Edirne-Kapıkule, Bursa-Yenişehir-Osmaneli, Mersin-Adana-Gaziantep, Karaman-Ulukışla, Aksaray-Ulukışla-Mersin Yenice, Ankara (Yerköy)-Kayseri, ayrıca iki uluslararası havalimanını birleştirecek Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı -Yavuz Sultan Selim Köprüsü- İstanbul Havalimanı- Halkalı, çatalca hızlı tren hatlarında çalışmalarımız sürüyor. Yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığı da gerçekleştirilecek Hızlı Tren hatlarının da yer aldığı demiryolu ağımızı, limanlarla sanayi bölgeleriyle etkin bir şekilde bağlıyoruz. Bu yıl itibariyle milletimizin hizmetine sunacağımız Milli Elektrik Trenimiz ile birlikte, demiryollarında yerli ve milli araç ve ekipmanları üretimini daha da artıracağız” diye konuştu.

 

PENDİK-SABİHA GÖKÇEN METRO HATTININ SAATLİK YOLCU KAPASİTESİ 70 BİN YOLCU OLACAK

 

Pendik–Tavşantepe–Sabiha Gökçen Metro Hattı’ndaki çalışmalarla bilgilere de değinen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“7,4 kilometre uzunluğundaki projemizde Fevzi Çakmak (Hastane), Yayalar, Kurtköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonları bulunuyor. 80 kilometre işletme hızıyla ulaşımın sağlanacağı hattımızın saatlik yolcu kapasitesi 70 bin yolcu olacak. Hattın tamamlanmasıyla; Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Kadıköy-Kartal-Pendik Metro Hattı’nın kesintisiz devamı sağlanacak. Havalimanına doğrudan raylı sistem ile güvenli, hızlı ve ekonomik ulaşım mümkün olurken, Pendik ilçemizin kuzey bölümü metroyla buluşacak. Proje kapsamında bugüne kadar; 14 bin 536 metre ray montajı yaptık. 15 bin 970 metre tünel kazılarak, tünel yapım işleri tamamlandı. 4 istasyonda 99 bin 350 metreküp betonarme imalatı yaptık. Elektromekanik imalatlarımızı yüzde 75 seviyesine getirdik. Projemizi, bu yılın ilk yarısında tamamlayarak, halkımızın hizmetine sunacağız. İstanbul’un dokusuna ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın fonksiyonlarına uygun olarak tasarladığımız istasyon konseptleri ile İstanbullulara ulaşımdan daha fazlasını sunacağız. Hattımız hizmete alındığında, Kadıköy’den metroya binen bir vatandaşımız; trafiğe takılmadan, 48 dakikalık bir seyahatle havalimanına varabilecek. Kartal’dan 18 dakikada; Pendik Tavşantepe’den 10 dakikada Sabiha Gökçen havalimanına ulaşabilecek.”

 

ÜLKEMİZİN EKONOMİK KAZANCI 185 MİLYON EURO OLACAK

 

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro hattının hizmete açılmasıyla birlikte, karayolu bakım ve işletmesi, kaza kazancı, hava kirliliği, gürültü, doğa, yeşil arazi, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su temizliğinin korunması gibi faydalar açısından 23 yıllık periyotta, Türkiye’nin ekonomik kazancının 185 milyon euro olacağının altını çizdi.

 

BİZİM ULAŞIM POLİTİKAMIZDA YOLDA KALAN OTOBÜSLER DEĞİL, METRO HATLARI VAR

 

“Maalesef, İstanbul’da yaklaşık 3 yıldır görev yaptıklarını zannedenler hiçbir zaman İstanbul’ a hizmetleri ile gündeme gelemediler” ifadelerini kullanan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Liyakatsiz kadrolarla İstanbul’u başarısızlık girdabına sürükleyenleri; en kısa zamanda üzerlerine vazife olan işlerle meşgul olmalarını İstanbullular bekliyor. Bizim yönetim anlayışımızda, temel atmama törenleri değil, hizmete açma törenleri vardır. Bizim hizmet anlayışımızda, proje temellerini harfiyatla kapatmak değil, projelerin, hizmetlerin önünü açmak vardır. Bizim ulaşım politikamızda, yolda kalan otobüsler değil, saatte 70 bin, günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak metro hatları var. Halkımızdan aldığımız destek ve irade ile Türkiye’yi geleceğe taşıyan, hedeflerine ulaştıracak projelere imza atmaya devam edeceğiz. Bizi ve çalışmalarımızı izlemeye devam edin; gelmekte olan metro projelerimizi, gelmekte olan 1915 Çanakkale Köprümüzü ve diğer dev projelerimizi bir bir tamamlayacak; vatanımızın milletimizin hizmetine hatta dünyanın kullanımına gururla sunacağız. Türkiye’nin geleceğine ışık tutan projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.”

Fotoğraflar