Logo

"Ulaştırma sektöründeki İslam Kalkınma Bankası finansmanı çok önemli"

İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'deki paydaşlarıyla imza töreni gerçekleştirdi. Törende İslam Kalkınma Bankası; Türk Eximbank, İller Bankası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay'ın temsilcileri katılarak çeşitli anlaşmalar imzaladı. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katıldı.

Son 5 yıllık süreçte Türkiye’ye İslam Kalkınma Bankası tarafından verilen finansmanın yakaladığı ivmeden dolayı memnuniyet duyduklarını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Sağlıktan eğitime, ticaretten enerjiye pek çok sektörde İslam Kalkınma Bankası'nın finansmanını görüyoruz. Ulaştırma sektöründeki İslam Kalkınma Bankası'nın finansmanı da bizim için çok çok önemli. Özelikle Ankara-Konya yüksek hızlı tren demiryolu projesi için temin edilen 174 milyon euro ve devlet demiryollarımız da elektrikli lokomotif için aldığımız 275 milyon dolar. Bugün burada imza törenini gerçekleştireceğiz. Yüksek hızlı tren setleri tedariki için sağlanan 312 milyon euro demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi için çok önemsediğimiz finans kaynaklarıdır" şeklinde konuştu.

"Yüksek hızlı tren setini Şubat 2020 itibarıyla ticari işletmeye başlatmayı planlıyoruz"


Bakan Turhan, "Açılış törenini gerçekleştirdiğimiz proje 300 kilometre saat hızı 10 adet çok yüksek hızlı tren setini içermektedir. Yüksek hızlı tren setini Şubat 2020 itibarıyla ticari işletmeye başlatmayı planlıyoruz. Ülkemizde 12 bin 800 kilometre demiryolu ağımız bulunmakta ve bunun bin 213 kilometresini yüksek hızlı tren hatları oluşturuyor. Türkiye genelinde şehirler arasındaki mesafeleri kısaltmak ve insan hayatını kolaylaştırmak amacıyla bin 900 kilometre yüksek hızlı tren, bin 800 kilometre de hızlı tren ve 400 kilometre konvansiyonel olmak üzere, 4 bin 100 kilometre yeni demiryolu yapım çalışmalarını sürdürmekteyiz. 2023 yılında 42 ilden yüksek hızlı tren ve hızlı tren hattının geçmesini buna ek olarak ülke nüfusunun yüzde 77’sinin yüksek hızlı ve hızlı trenle buluşturulmasını planlıyoruz" diye konuştu.